ARTYKUŁYSOLAR CLEAN

Odnawialne Źródła Energii

Zainteresowanie Odnawialnymi Źródłami Energii w Polsce jest coraz większe. Przykładem jest Małopolska, w której mamy przyjemność realizować Partnerski Projekt Budowy Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii dla Gmin Województwa Małopolskiego (zaufało nam 41 samorządów). Posiadacze instalacji fotowoltaicznych oraz osoby, które poważnie zastanawiają się nad przejściem na „zieloną” energię, powinni wiedzieć, że nie wystarczy jedynie instalacja paneli fotowoltaicznych – ważnym elementem jest również dbanie o ich czystość.

Dlaczego należy czyścić instalację PV

Eliminowanie zanieczyszczeń jest ważnym elementem wydajnej pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Zabrudzenie modułu może powodować spadek produkcji energii, aż do 30%, co z kolei wpływa na aspekt ekonomiczny posiadania instalacji fotowoltaicznej. Problem dotyczy głównie dużych instalacji (farm fotowoltaicznych), w których nawet niewielki spadek efektywności instalacji może spowodować załamanie ekonomiki inwestycji.

Zalecane czyszczenie instalacji tj. 1–2 razy w roku ma istotny wpływ na zwiększenie produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej. Zarówno małe punktowe zabrudzenia, jak i różnego rodzaju plamy, w dużym stopniu przekładają się na zmniejszoną produkcję energii. Duże zabrudzenie ptasimi odchodami z uwagi na rozmiary może ograniczać lub całkowicie wyeliminować z pracy moduł poprzez jego uszkodzenie.

Usuwanie ptasich odchodów z modułów PV jest także istotne ze względu na ich silne działanie korozyjne, które może doprowadzić do odbarwienia szkła i trwałego zmniejszenia jego światło przepuszczalności w tym miejscu.

Czyszczenie farmy fotowoltaicznej

Jak i czym należy myć instalację PV?

  • zalecana częstotliwość prac – 2 razy w roku, po okresach pylenia roślin, po okresach żniw; zalecenie to szczególnie dotyczy instalacji zlokalizowanych przy polach uprawnych,
  • należy unikać stosowania myjek wysokociśnieniowych – cząstki wody uderzające z wysokim ciśnieniem dostają się pomiędzy laminat, a ramę modułu, a to z kolei przyśpiesza jego degradację; jest to częsty błąd popełniany przez właścicieli instalacji PV,
  • stosować profesjonalny sprzęt, lub w przypadku indywidualnego mycia – zwykłe narzędzia: szczotka, mop, ścierka, ściągacze do wody – szczotki powinny posiadać miękkie włosia,
  • bezwzględnie nie należy stosować detergentów, które mogą spowodować uszkodzenie modułu, ale również podczas mycia instalacji przedostaną się do gruntu.
  • stosować wodę zdemineralizowaną, bez żadnych dodatków.

Firmy specjalizujące się w czyszczeniu instalacji PV

Firma SolarClean w trakcie przygotowań do czyszczenia farmy fotowoltaicznej

Czyszczenie instalacji fotowoltaicznych wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również profesjonalnego sprzętu – warto zatem rozważyć zlecenie tej czynności firmie, która się w tym specjalizuje.

SolarClean to firma zajmująca się dbaniem o stan instalacji fotowoltaicznych swoich Klientów. Naszym zadaniem jest analiza potencjalnych zagrożeń i czynników wpływających na jakość pracy elektrowni PV.

Osoby zainteresowane więcej informacji znajdą: TUTAJ